Bohater dwóch wojen

Niemal nieznanego bohatera Września 1939 r. mogliśmy poznać podczas spotkania spotkania z Arturem Ossowskim, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Ile lat miał Tadeusz Jeziorowski, gdy dostał Krzyż Walecznych, co powiedział marszałkowi Piłsudskiemu podczas uroczystości z tej okazji i dlaczego nie chciano przyjąć go do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie – tego m.in. mogli dowiedzieć się przybyli na wykład, bogato ilustrowany archiwalnymi zdjęciami.

Prelegent opowiedział o przebiegu wojny obronnej Polski w 1939 r., ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Łódzkiej, o dramacie żołnierzy i ludności cywilnej. Wiele miejsca poświęcił polskiemu lotnictwu, które starało się podejmować walkę z przeważającym liczebnie i lepiej zorganizowanym lotnictwem niemieckim, bestialsko bombardującym nie tylko obiekty wojskowe, ale i drogi pełne uciekinierów, miasta i oznakowane szpitale.

Por. Tadeusz Jeziorowski był jednym z tych lotników, którzy stawili czoło najeźdźcy. Jeden z najmłodszych bohaterów I wojny światowej, oznaczony Krzyżem Walecznych, został lotnikiem. W 1939 r. był dowódcą eskadry myśliwskiej. Tuż przed wybuchem wojny został przeniesiony do Widzewa koło Ksawerowa pod Łodzią i walczył w składzie Armii Łódź. Zginął 4 września podczas walki. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jego grób znajduje się na łódzkim cmentarzu na Dołach.

Artur Ossowski zaprezentował też wydaną przez łódzki IPN broszurę poświęconą por. Jeziorowskiemu oraz bardzo udany komiks pt. „Waleczny Tadzio”, opowiadający o udziale bohatera w I wojnie światowej.

Spotkanie sfinansowane było przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.